Главни правци дјеловања Друштва за земљотресно инжењерство Републике Српске, које је данас основано у Бањој Луци, биће усмјерени на смањење ризика од земљотреса на нашим просторима, као и предузимање потребних мјера како би се заштитили људски животи и материјална добра.Генерални директор Завода за изградњу Бања Лука, Александар Цвијановић, рекао је да је на научно-стручним скуповима под називом „Савремена теорија и пракса у градитељству“ и Међународној конференцији о земљотресном инжењерству, поводом 40 година од разорног земљотреса у Бањој Луци 1969. године, истакнута неопходност да се на нивоу Републике Српске оснује друштво за земљотресно инжењерство.
– С обзиром на високу сеизмичност Републике Српске и БиХ у цјелини, указана је потреба оснивања друштва, а све у циљу превенције и заштите становништва и материјалних добара од ефеката дејства земљотреса. Потребно је да стручни људи, као и сви они које се баве грађањем, усвоје и прихвате савремене прописе, како би спремно дочекали евентуални земљотрес, те заштитили људи и објеката – рекао је Цвијановић послије Оснивачке скупштине Друштва за земљотресно инжењерство Републике Српске.
Новоизабрани предсједник Друштва, проф. др Драго Тркуља рекао је да је Бањој Луци већ одавно потребно овакво друштво, истичући да су пред њим велики задаци.
– Такође, радићемо на томе да се убудуће више води рачуна о сеизмологији и да се у изградњи објеката, примјењују утврђени стандарди у циљу добијања квалитетних параметара за пројектовање и градњу на трусним подручјима, као и на потребу да се донесе нови правилник на нивоу Републике Српске, јер је постојећи још из периода бивше Југославије – навео је Тркуља.
Он је изразио очекивање да ће Друштво од јесени постати члан Европске асоцијације друштава за земљотресно инжењерство.
Оснивачи Друштва за земљотресно инжењерство Републике Српске су, поред Завода за изградњу Бања Лука, који је био иницијатор оснивања Друштва, Републички завод за геолошка истраживања „Геозавод“ из Зворника, Републички хидрометеоролошки завод, Архитектонско-грађевински факултет у Бањој Луци, Привредна комора Републике Српске, Институт за грађевинарство „ИГ“, „Крајина“, „Градип“ Прњавор „Неутрон“, Пројект и ИМК Бања Лука.
Циљеви
Главни циљеви Друштва, примарно су оријентисани на промовисање и развијање савременог концепта интегралног приступа смањења сеизмичког ризика и то на свеобухватној основи, укључујући све његове основне аспекте: утврђивање сеизмичког хазарда; утврђивање сеизмичког ризика и његовог прихватљивог нивоа; асеизмичко пројектовање; асеизмичко урбанистичко планирање и пројектовање; митигација сеизмичког ризика (легислативно-институционални аспекти); припремљеност на земљотрес (укључиво и аспекте заштите и спашавања); те, интегрисано тотално управљање и контрола сеизмичког ризика, и друго.
Cijenjena i uvažena Gospodo!
Zaista mi je drago da se negdje na ovim našim prostorima osnovalo jedno ovakvo društvo.Bavim se već preko trideset godina izučavanjem elektromagnetnog polja Zemlje,a često sam imao ideju dovesti u vezu instrumente koje je stvorio čovjek i prirodni inetrument kojega imaju neke životinje, koje zasigurno imaju mogućnost predviđanja zemljotresa, makar na jedan ili čak dva minuta unaprijed, što je najčešće dovoljno za izbjegavanje katastrofe. Kako za scve treba vremena i novca, predpostavljam da ćete imati u programu i finansiranje izrade stručnih studija na tu temu.Ovo iz jednostavnog razloga što sam doživio zemljotres 1969. e u B Luci, (nebo se prekrilo pticama neposredno prije popodnevnog- nedjeljnog udara). Teško je spoznajama iz jedne naučne oblasti doći do nekog rješenja, zato mi je drago da ste uključili ljude i firme iz više oblasti.Pokušajte ustrajati u predočavanju važnosti ovog problema onima koji odlučuju o sredstvima, a i moja suradnja sa vama je neupitna.Na raspolaganju sam za sve konsultacije za područje koje je bilo predmetom mog dosadašnjeg rada. Moja podrška u svakom pogledu-Pozdrav!